festiwal

VII Festiwal Sztuk Walki w Krakowie

13346835_1707571342828657_5894421042823320695_nPo ośmiu latach przerwy 22 maja 2016 roku odbyła się siódma edycja Festiwalu Sztuk Walki w Krakowie, którego pomysłodawcą i organizatorem był trener Rafał Przybycień reprezentujący ZSS Nr 7 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie oraz Hapkido Moo Hak Kwan Polska. W tym roku impreza odbyła się w Auli AWF i zorganizowana była, jak powiedział prof. Stanisław Sterkowicz „na europejskim poziomie”. Jest to jedyna tego typu impreza, która skupia różne szkoły i style walki, przedstawiając ich specyfikę. Ukazuje fizyczne i duchowe korzyści płynące z uprawiania sztuk i sportów walki. Nie były to typowe zawody sportowe, tylko pokazy wcześniej przygotowanych układów samoobrony, ćwiczeń zwinnościowo-akrobatycznych, układów formalnych, technik specjalnych z odpowiednią oprawą muzyczną i fachowymi komentarzami. Na tatami wystąpiły dzieci i dorośli, uczniowie i mistrzowie, osoby o najwyższej sprawności fizycznej jak i ci, którzy w sztukach walki stawiali pierwsze kroki. Było również kilka pokazów rodzinnych. W tym roku swoje wysokie umiejętności zaprezentowali przedstawiciele następujących sztuk i sportów walki: Hapkido Moo Hak Kwan Polska, Judo TS „Wisła” Kraków, Okuyama Ryu Aiki Jujitsu, Muaythay Raczadam Kraków, Krakowskiego Centrum Taekwondo (w sumie około 50 zawodników). Każda sekcja otrzymała pamiątkową statuetkę oraz dyplom, które wręczał prof. Sterkowicz, założyciel pierwszej w Polsce sekcji Hapkido, która w tym roku świętuje swoje 25-lecie. Imprezą zainteresowało się Radio Kraków i Dziennik Polski. Festiwal jest częścią programu wf autorstwa Rafała Przybycienia i Katarzyny Sterkowicz-Przybycień, opartego na sztuce walki hapkido pt. „Sztuka walki hapkido alternatywą dla tradycyjnego wf i sportu szkolnego”, który został nagrodzony przez MENiS w 2004 roku jako jeden z najlepszych w Polsce.

Audycja w Radiu Kraków

Artykuł w Dzienniku Polski

Artykuł w Gazecie Krakowskiej

Zdjęcia i filmy

I Małopolski Festiwal Sportów, Sztuk i Systemów Walki

Kraków 2013 

W dniu 17 lutego 2013 roku w Hali Sportowej TS Wisła odbył się I Małopolski Festiwal Sportów, Sztuk i Systemów Walki. Organizatorem imprezy była  XIII Sekcja (Zapaśnicza) TS Wisła, której kierownikiem jest Piotr Budzyń. Patronem honorowym imprezy był Marszałek Małopolski Marek Sowa. Wydarzenie to było kontynuacją  festiwali organizowanych w  latach 2002-2008 przez Rafała Przybycienia (Hapkido Moo Hak Kwan), który był ich pomysłodawcą i honorowym partnerem w organizacji tegorocznej imprezy. W pokazach wystąpili adepci hapkido, judo, aikido, boksu, sambo, mma, muaythai,  chen taijiquan, capoiera, aiki jujitsu, jujitsu, kendo, zapasów, by zaprezentować ich specyfikę i różnorodność. W Festiwali wzięły udział następujące sekcje: Hapkido Moo Hak Kwan Polska, Sekcja Judo TS Wisła (PZJ) , Sekcja Boksu TS Wisła (PZB), Sambo Kraków (PZS),  Fight Club MMA Fightman, Muaythai (PZMT), Krakowska Szkoła Chen Taijiquan, Capoiera Unicar Kraków,  Aikido Kraków Aikikai-Polska, Polskie Stowarzyszenie Okuyama Ryu Aiki Jujutsu i Hakko Ryu Jujutsu, Ju-Jitsu Hajime, Koryukan Kendo Dojo, Idokan Europa Polska Grupa Ju-jutsu, TS Wisła XIII Sekcja (Zapaśnicza) (PZZ). Nie były to typowe zawody sportowe, wiążące się z rywalizacją i wyłonieniem zwycięzcy.  Uczniowie i mistrzowie sztuk walki prezentowali różnego rodzaju ćwiczenia zwinnościowo-akrobatyczne, efektowne kopnięcia i uderzenia, techniki samoobrony oraz różne sposoby amortyzacji upadku. Każda grupa została doceniona i otrzymała pamiątkowe statuetki, które ufundował Grzegorz Czarnecki. Celem festiwalu była popularyzacja sztuk walki wśród dzieci i młodzieży, wskazanie pozytywnego ich wpływu na osobowość oraz sprawność fizyczną ćwiczących.

Film z naszego pokazu

VI Festiwal Sztuk Walki
w pokazach ćwiczeń formalnych – 2008

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa  Jacek Majchrowski

Dnia 14 czerwca 2008 w hali AWF w Krakowie odbył się VI Festiwal Sztuk Walki. Na macie tatami zaprezentowało się ponad 120 zawodników. Podczas festiwalu można było poznać osiągnięcia najmłodszych, ćwiczących zapasy, karate, taekwondo, judo, aikido czy hapkido, a także zobaczyć pokazy grup starszych. Wystąpiły następujące sekcje: Małopolski Uczniowski Klub Zapaśniczy Gladiator, SHIN-AI-DO Karate – UKS ,,Horyzont”, Sekcja Ju-jitsu TKKF ,,Dom Sportu” w Krakowie, Krakowskie Centrum Taekwondo, Krakowska Sekcja Hapkido, Okuyama Ryu Aiki Jujitsu przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, Krakowskie Stowarzyszenie Aikido oraz po raz pierwszy sekcja judo TS ,,Wisła”.

Uczniowie i mistrzowie sztuk walki prezentowali różnego rodzaju ćwiczenia zwinnościowo-akrobatyczne, efektowne kopnięcia i uderzenia, techniki samoobrony oraz różne sposoby amortyzacji upadku. Najliczniejszą grupę stanowiła reprezentacja Krakowskiej Sekcji Hapkido prezentująca szeroki wachlarz technik samoobrony przed nieuzbrojonym i uzbrojonym napastnikiem oraz zróżnicowane ćwiczenia formalne. Program wf oparty właśnie na tej sztuce walki został wyróżniony i zatwierdzony przez MENiS w 2004 roku do wprowadzenia do szkół.

Każda grupa została doceniona i otrzymała pamiątkowe statuetki i dyplomy za udział w VI Festiwal Sztuk Walki w Krakowie. Najmłodsi uczestnicy otrzymali drobne upominki. Dopisała również licznie zgromadzona widownia, co może świadczyć o tym, że sztuki walki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w naszym kraju. Jest to zjawisko pozytywne, tak samo jak pozytywny jest wpływ uprawiania sztuk walki na rozwój psychofizyczny dziecka. Uprawianie sztuk walki pozwala nabrać pewności siebie, poprawia ogólną sprawność i korzystnie wpływa na sylwetkę.

Rafał Przybycień

Filmy z Festiwali Sztuk Walki w Krakowie